Dlaczego wkład w ochronę klimatu jest ważny?
Podróże mają niezwykle pozytywny wpływ na świat. One łączą, edukują i wzmacniają. Jednocześnie, w CamperDays, jesteśmy również świadomi, że turystyka może mieć krytyczny wpływ na świat. Szczególnie emisje wytwarzane przez środki transportu, takie jak samoloty, kampery tym podobne, mają negatywny wpływ na środowisko.
Dlatego oferujemy Ci możliwość łatwego zrekompensowania emisji CO2 podczas podróży samochodem kempingowym. Pomóż nam chronić nasze środowisko.

Kalkulator CO2 dla Twojej podróży kamperem
Życie neutralne dla klimatu jest prawie niemożliwe. W życiu codziennym zużywamy energię wszędzie i o każdej porze, powodując emisję CO2. Możemy jednak zadać sobie pytanie, ile zasobów wykorzystujemy i zastanowić się, w jaki sposób tworzymy nowe.
Jeśli nie spędzasz wakacji tylko na balkonie w domu, z pewnością zużyjesz więcej energii i będziesz powodować emisję podczas podróży. Duża część tego wynika z mobilności – podczas długich lotów, ale także z kamperów. Emitowany CO2 jest gazem cieplarnianym, który w znacznym stopniu przyczynia się do globalnego ocieplenia, a tym samym do zmiany klimatu. Oczywiście nie można zapobiec tym emisjom poprzez wkład w ochronę klimatu. Jednak w ten sposób, wspierasz projekty ochrony klimatu, w których ta sama ilość CO2 jest ponownie wiązana lub jest zaoszczędzona. Możesz więc rozpocząć zasłużone wakacje w sposób przyjazny dla klimatu.
Kompensacja śladu węglowegoWspieraj zrównoważone projekty na całym świecie
Wkład w ochronę klimatu z Twojej podróży trafia bezpośrednio do naszego partnera myclimate. Tam emisje są kompensowane w projektach ochrony klimatu myclimate w krajach rozwijających się i wschodzących. Projekty spełniają najwyższe standardy (Gold Standard, Plan Vivo) i przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. W taki sposób projekty myclimate nie tylko redukują emisję gazów cieplarnianych, ale także przyczyniają się do rozwoju społecznego, ekologicznego i gospodarczego w danym regionie.
Nasze wskazówki dla Green Camping
Kompensacja dodatkowej emisji CO2 to ważny krok w kierunku zrównoważonych podróży i ekologicznego kempingowania. Istnieje jednak wiele innych sposobów na zaplanowanie podróży w harmonii ze środowiskiem. Oto nasze najważniejsze wskazówki:
- Korzystaj z oficjalnych stanowisk i kempingów:Dziki camping często brzmi bardzo kusząco. Jest tanio i można przenocować w najpiękniejszych miejscach. Nadal odradzamy to. Parkowanie kampera gdzieś na łonie natury jest często nie tylko przestępstwem, ale także poważną ingerencją w ekosystemy, które zasługują na ochronę. Jeśli po prostu zaparkujesz swój samochód kempingowy w lesie lub na plaży, możesz trwale uszkodzić ważne siedliska zwierząt i roślin. Zamiast tego poszukaj kempingu lub stanowiska blisko natury i ciesz się przyrodą, nie przeszkadzając jej.
- Jedź oszczędnie:oszczędzanie paliwa podczas podróży kamperem jest korzystne nie tylko dla budżetu wakacyjnego, ale także dla środowiska. Dlatego pakuj samochód kempingowy tylko tak pełny, jak to konieczne. Ponieważ im cięższy jest pojazd, tym więcej zużywasz paliwa. Należy także zachować jak największą przewidywalność i wybrać optymalną prędkość jazdy. Jeśli będziesz unikać manewrów wyprzedzania i jedziesz ze średnią prędkością od 80 do 90 km/h, automatycznie oszczędzasz paliwo.
- Wybierz przyjazny dla środowiska samochód kempingowy:Małe i nowoczesne pojazdy kempingowe są zwykle bardziej ekonomiczne niż starsze i większe modele. Oznacza to, że możesz zrobić pierwszy krok w kierunku zrównoważonych wakacji, wybierając odpowiedni samochód kempingowy. Swoją drogą, w CamperDays współpracujemy tylko ze znanymi wypożyczalniami, z których większość posiada bardzo nowoczesną flotę.
Ślad CO2 wskazuje ilość uwolnionych gazów cieplarnianych. Można go ustawić dla czynności (np. lotu), procesu (np. szycia dżinsów) lub osoby. Ślad CO2 w przypadku lotu długodystansowego z Frankfurtu do Los Angeles (podróż w obie strony) wynosi niecałe sześć ton. Wyprodukowanie 30 par dżinsów powoduje ślad węglowy wynoszący jedną tonę.
Emisji nie można uniknąć poprzez kompensację CO2. Jednakże obliczony wkład kompensacyjny gwarantuje, że ta sama ilość CO2 zostanie związana lub zaoszczędzona gdzie indziej. Dzieje się to w ramach różnych projektów ochrony klimatu, które przeciwdziałają emisjom.
Istnieją dwa aspekty, które znacząco wpływają na zużycie CO2 przez Twój samochód kempingowy na przejechany kilometr: wielkość pojazdu i region, po którym podróżujesz.
W CamperDays możesz rezerwować różne typy samochodów kempingowych – od małych furgonetek po duże, w pełni zintegrowane samochody kempingowe. Te typy pojazdów różnią się również w zależności od miejsca docelowego. Na przykład w USA istnieją inne modele kamperów niż w Europie. Oznacza to, że zużycie paliwa różni się znacznie w zależności od typu pojazdu.
Podstawą obliczenia wynikających z tego emisji jest zużycie paliwa. Biorąc wszystkie te aspekty pod uwagę, nasz partner myclimate obliczył wartość równoważnika CO2 na 100 przejechanych kilometrów dla każdego typu pojazdu, w oparciu o średnie zużycie. Jest ona przeliczana na wartość w euro i wykazywana jako wkład w ochronę klimatu.
Razem z myclimate w CamperDays obliczyliśmy emisję CO2 dla każdego typu pojazdu i pokazaliśmy ją podczas rezerwacji. Możesz teraz zdecydować, czy chcesz zrekompensować emisję podczas swojej podróży, czy nie. Wszystkie wpłacane składki na ochronę klimatu są przez nas pobierane i przekazywane w regularnych odstępach czasu do portfela ochrony klimatu myclimate.
Swoim wynagrodzeniem wspierasz portfel myclimate, na który składają się różne projekty ochrony klimatu w krajach rozwijających się i wschodzących. Projekty w widoczny sposób zmniejszają emisję. Na przykład szkodliwe dla klimatu kopalne źródła energii są zastępowane źródłami odnawialnymi, promowane są bardziej energooszczędne technologie, zmniejszana jest emisja metanu lub unika się emisji CO₂ lub jest ona magazynowana w naturalnych pochłaniaczach.
Portfolio myclimate obejmuje systemy fotowoltaiczne i uzdatniania wody pitnej, projekty kompostowania, recyklingu lub wydajnych komór fermentacyjnych, a także inicjatywy w zakresie ochrony lasów, ponownego zalesiania i renaturacji lub projekty ponownego nawadniania wrzosowisk.
myclimate to międzynarodowa organizacja non-profit zajmująca się ochroną klimatu, która promuje i wspiera różne projekty ochrony klimatu na całym świecie. Należą do nich między innymi projekty wykorzystujące energię odnawialną, redukujące emisję gazów cieplarnianych czy ponowne zalesianie lasów. Projekty spełniają najwyższe standardy (Gold Standard, Plan Vivo) i przyczyniają się do realizacji celów zrównoważonego rozwoju ONZ. Projekty myclimate nie tylko redukują emisję gazów cieplarnianych, ale także przyczyniają się do rozwoju społecznego, ekologicznego i gospodarczego różnych regionów.
